זכויות הנכים בישראל

בעלי נכות זכאים למגוון הטבות, הנחות ויש להם זכויות מיוחדות מתוקף החוק של מדינת ישראל. כך למשל לפי חוק שוויון הזדמנויות לאנשים עם מוגבלויות, אשר נחקק ב-1998, המטרה הכללית של ההטבות והזכויות היא לצמצם את הפערים החברתיים בין אנשים עם מוגבלויות לשאר החברה. מטרת החוק היא להסדיר את חובותיהם של מוסדות המדינה כלפי קהל הנכים ובמיוחד בכל הקשור למקומות התעסוקה. מה שהכי חשוב לזכור הוא שלא רק במקרים של נכות קשה, אלא גם אם מדובר על פציעה קלה יחסית, הנכם זכאים לזכויות מטעם משרדי הממשלה השונים והטבות סוציאליות שונות שמוגדרות בחוק שוויון ההזדמנויות הישראלי. קופות החולים, ארגוני הנכים וכמובן גם אצמ ישמחו לסייע לכם להכיר טוב יותר את הזכויות שלכם על מנת שתקבלו את מה שמגיע לכם במצבכם. חשוב גם להבין כי הזכויות מותאמות על פי אופי הנכות ותלויות באחוזי הנכות שלכם.

מהי קצבת נכות ועל פי אילו קריטריונים נקבע הגובה שלה

זכויות נכים בסיסיות, הן זכויות שמטרתן להבטיח אורח חיים הוגן ובריא עבור בעלי הנכות. אחת מהזכויות הללו היא הזכות לקבלת קצבת נכות. המטרה של הקצבה הזו היא לאפשר לאדם בעל הנכות או המוגבלות להתקיים באופן מכובד ולסייע לו ברכישת הדברים הנחוצים לו לשם כך. קצבה זו אמורה להבטיח את רכישת המזון, את התשלום עבור הדיור ואת הרכישה של התרופות והביגוד. על מנת לקבל את הקצבה הזו על האדם לעמוד בכמה קריטריונים: ראשית, עליו לעבור ועדה רפואית שבה יקבע כי הנכות היא בשיעור של מינימום 60%. במידה ומדובר על נכות רפואית, נדרשים 40% נכות על מנת לקבל את הקצבה. בנוסף, לכל בעל נכות נקבעת דרגת אי כושר העבודה. על פי הדרגה הזו יקבע גובהה של הקצבה. מי שיעמוד בקריטריונים יקבל קצבה חודשית מביטוח הלאומי שם יקבע האם התשלום ישולם לכל החיים או לתקופה מוגבלת. במידה ויש לכם שאלות בעניין, א.צ.מ ישמחו להסביר לכם בצורה יותר מפורטת את כל הפרמטרים החשובים.

פטור מתשלום דמי ביטוח הלאומי

זכות נוספת של נכים היא הזכות לקבל פטור מלא מתשלום דמי ביטוח הלאומי. גם לשם כך על האדם לעמוד בקריטריונים שנקבעו על פי החוק, שאחד מהם הוא שלאדם בעל הנכות לא תהיה הכנסה נוספת מלבד קצבת הנכות של ביטוח הלאומי. במידה וגובה אחוזי הנכות עומד על 75% ויותר, גם אם יש לאדם הכנסה נוספת הוא יהיה פטור מתשלום דמי ביטוח הלאומי. בנוסף לכך משרדי הממשלה מעניקים הטבות שמתחלקות להטבות מטעם משרד הרווחה, הטבות מטעם משרד הבינוי והשיכון והטבות מטעם משרד התחבורה. בנוסף לכך בעלי הנכויות זכאים לקבל גם הטבות מטעם מס הכנסה, בקופות החולים וגם ברשויות המקומיות, לכן כפי שהנכם רואים, כדאי להכיר את הזכויות ולנצל אותן.

מודעות פרסומת

3 תגובות

  1. אצמ אני רוצה להגיד לכם כל הכבוד על עבודת הקודש שאתם עושים. אתם עזרתם לי מאוד במשך התקופה הקשה ועל כן אני מודה לכם מקרב לב!

  2. ממליצה בחום אל חברת א.צ.מ
    הבת שלי נכה והזמנו לה מעלון לרכב
    חיה השתנו ללא היכר.
    אצמ נותנים תמורה טובה למחיר, יחס מצויין, ושירות ללא פשרות..

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s