זכויות הנכה בביטוח לאומי

תמונה

חוסנה של כל חברה נמדד על פי היחס שלה כלפי אנשים נכים ומוגבלים. בישראל, שעשתה בשנים האחרונות צעדים חשובים בשיפור מעמדם של הנכים, הגוף המרכזי האמון על מתן הזכויות לאנשים נכים הוא המוסד לביטוח לאומי. גוף זה, שסמכויותיו מוגדרות על פי החוק ואשר הוא פועל על פי קריטריונים בדוקים וברורים, מעניק זכויות שחלקן ניתנות בכסף וחלקן ניתנות בשירותים שונים.

הצורך בפניה יזומה

לפני שנפרט עוד אודות הזכויות הקונקרטיות שמעניק הביטוח הלאומי לאוכלוסיית הנכים בישראל, יש לומר שבחלק גדול מהמקרים אם לא בכולם, יש צורך לדרוש את קיום הזכויות. תהליך מימוש הזכויות נעשה בדרך כלל באמצעות הגשת תביעה. מדובר על הליך שמתחיל במילוי טפסים מתאימים, המוגשים בליווי מסמכים והמלצות רפואיות לסניף הקרוב למקום מגוריו של התובע.

השלב  הבא, לאחר הגשת התביעה, יהיה זימון לוועדה רפואית. הוועדה הרפואית, ובה יושב רופא ומזכיר, משוחחת עם הנכה, ועל סמך שקלול כל הנתונים תחליט כיצד להגדיר את מצבו. החלטת הוועדה תשפיע על קביעת אחוזי הנכות וכן על מדידת הפגיעה והשפעתה על היכולת להתפרנס ולעבוד. פגיעה זו – "דרגת אי כושר", תשפיע על גובה הקצבאות שיקבל הנכה בהמשך.

קצבאות שונות

הזכות המרכזית של האדם הנכה מביטוח לאומי היא קבלת קצבת נכות. עבור רבים ממקבלי הקצבה מדובר למעשה על ההכנסה השוטפת העיקרית ולעיתים גם היחידה. יש לציין שאדם הזכאי לקבל קצבת נכות והוא מחוסר הכנסות נוספות או שיכולת ההשתכרות שלו מצומצמת מאוד, יקבל פטור מתשלום דמי ביטוח לאומי.

מעבר לקצבת הקיום שהזכרנו, מגיעות זכויות נוספות ובעלות ערך רב ובראשן קצבת ניידות. קצבה זו מיועדת לאנשים שסובלים ממגבלה ביכולת הניידות בשיעור של 40 אחוז לפחות, לפי הקריטריונים של הביטוח הלאומי, המצויים ברשימת ליקויים מפורטת. עובדה חשובה ביותר לעניין קצבת הניידות הינה שהיא משולמת הן לאנשים בעלי רכב במקרים מסוימים גם לאנשים שאין בבעלותם רכב משלהם.

הזכות לרכישת רכב

נכים הנוהגים ברכב, נזקקים לרוב לרכב שהותאם במיוחד לצורכיהם המיוחדים, על ידי חברות מתמחות, כגון אצמ (החברה המרכזית לאבזור וציוד מכוניות). על מנת לסייע ברכישת רכב מתאים מעמיד המוסד לביטוח לאומי הלוואה עומדת. ההלוואה נועדה לסייע במימון הוצאות הרכישה והמיסים הנלווים לכך. על מנת לקבל את האישור להלוואה כזאת יש להמציא צילום של רישיון הנהיגה, כתב התחייבות והצהרה – כאשר מדובר על רכישת רכב ראשון. במידה ומדובר על החלפת רכב יש להמציא צילום רישיון וצילום של פוליסת ביטוח מקיף. 

שיקום תעסוקתי

מכיוון שהמוסד לביטוח לאומי מעוניין לסייע לאוכלוסיית הנכים להשתלב בחברה, יש ערך ליכולת הנכה לשוב לעבודה סדירה. מכיוון שרבים מהנכים אינם יכולים לשוב לעבודתם הקודמת, עומדים לשירות המעוניינים בכך שירותים של ליווי ושיקום מקצועי. השירות כולל ליווי של אנשי מקצוע, סיוע בהפניה ללימודים והכשרה מקצועית ועוד. 

מודעות פרסומת

תגובה אחת

  1. ממליץ בחום לכל נכה המעוניין ברכב עם אביזרים מיוחדים לפנות אל חברת א.צ.מ. הידועה בשירות מעולה ואישי, גישה מקצועית ועניינית ומעל לכל עבודה עם כל הלב והנשמה!" – עו"ד רונן אבניאל, מומחה למימוש זכויות ניידות בביטוח לאומי, 054-4331614

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s