זכויות הנכים בישראל

אוכלוסיית הנכים בעלת זכויות רבות, אם מדובר על זכויות המשתייכות לתחום הרפואה, הדיור, בריאות, מיסים, תחבורה ציבורית, התאמת רכבים פרטיים על ידי חברות כמו למשל אצמ, זכויות הקשורות אל קרקע ועוד. לכן, על מנת לזכות באותה איכות חיים בה מעוניינים, חשוב כי כל אחד יבדוק מה מגיע לו וזאת בהתאם לאחוזי הנכות שלו.

קצבת ניידות

אחת הזכויות שמגיעות לחלק מאוכלוסיית הנכים היא קצבת ניידות. קצבה זו מיועדת לאנשים שסובלים מליקויים מסוימים ברגליהם, דבר שמגביל אותם בצורה משמעותית בכל הקשור אל יכולת הניוד שלהם. המוסד לביטוח לאומי הוא זה שאחראי על חלוקת קצבת ניידות לאנשים שעומדים בתנאים המקדימים שדורש המוסד, דהיינו, אנשים שסובלים ממצבים של קטיעה, שיתוק,מום מולד, קומה נמוכה, נקע מסוג מסוים ועוד. קצבת ניידות מאפשרת הטבות רבות, ביניהם רכישה של רכב פרטי או התאמה של רכב קיים לשמישות האדם הנכה. אם מחליטים לרכוש רכב פרטי חייבים לפנות אל חברה שמומחית בהתאמת הרכב לצרכי הנכה וזאת על פי דרישות של משרד התחבורה והמוסד לביטוח לאומי. בישראל קיימות מספר חברות שמספקות שירות זה, אחת מהן היא אצמ.

אוכלוסיית הנכים וזכות הניידות

קצבת ניידות כוללת הטבות שונות וחשוב לברר האם זכאים לכל ההטבות או רק לחלק מהן:

  • הלוואות- כאן מדובר על הלוואות שעיקרן הוא רכישת רכב. כל רכב חייב להיות מותאם למגבלות של האדם הנכה וגובה ההלוואה תהיה בהתאם לאחוזי הנכות שלו.
  • קצבה לבעלי רכב- אדם שכבר רכש רכב זכאי לקצבה שעיקרה היא כיסוי אחזקת רכב. כאן מדובר על קצבה חודשית בהתאם לאחוזי הנכות.
  • תו חניה- נכים זכאים לתו חניה שמאפשר להם להחנות את הרכב בנוחות במקומות המיוחדים המסומנים 'לנכים בלבד' בכל מקום אליו הם מגיעים.

אלו הן רק חלק מההטבות וכל אדם בעל אחוזי נכות מסוימים זכאי גם להנחה בתחבורה הציבורית ועוד.

מממשים את הזכויות שלכם

כל אדם נכה שמחליט כי הוא מעוניין לרכוש רכב במסגרת הקצבה שאושרה לו במוסד לביטוח לאומי, חייב לוודא כי הוא פונה אל חברה שתתאים את הרכב למצבו ויכולה להבטיח את הדברים הבאים:

  • ניסיון והכרה- חשוב מאוד לפנות אל חברה מקצועית ומוכרת בתחום פתרונות והתאמה לרכבי נכים, כמו למשל א.צ.מ חשוב לבדוק כמה שנים החברה קיימת, מה הניסיון שלו, באילו תחומים ספציפיים היא מומחית.
  • מקצועיות- תמיד יש לוודא כי החברה פועלת בהתאם לכל התקנים הנדרשים וכי החברה, מוצריה ושירותיה נמצאים בפיקוח של משרד התחבורה ומכון התקנים.
  • ייעוץ ושירות- חשוב לוודא כי החברה מתחייבת לספק שירות לגבי כל בעיה וייעוץ טרם קנייה לכל מתעניין ולקוח.
  • שירותים- יש לברר מהם השירותים אותם החברה מספקת, כמו למשל רכבי הסעות נכים, התאמה של רכבים מסחריים, רכבים פרטיים, לימודי נהיגה, פתרונות נהיגה מתקדמים ועוד.
מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s