פתרונות תעבורה לנכים בישראל

עבור אוכלוסיית הנכים והמוגבלים בישראל קיימים כיום סוגים שונים של פתרונות תעבורה. באופן כללי, ניתן לחלק את הפתרונות הללו לשני סוגים עיקריים – פתרונות שמבוססים על כלי תחבורה בבעלות עצמית ופתרונות שמבוססים על כלי תחבורה ציבוריים.

  • כאשר מדובר על הפתרון הראשון, דהיינו פתרון שמבוסס על כלי תחבורה בבעלות אישית, לרוב יהיה מדובר על רכב רגיל שבוצעו בו התאמות מבניות או מכניות שונות, באמצעות חברות מתמחות שאחת הידועה בהן היא חברת אצמ.
  • כאשר מדובר על הפתרון השני שציינו, דהיינו אמצעים של תחבורה ציבורית, מדובר על כמה אפשרויות – קווי אוטובוסים, מוניות, רכבות, וחברות פרטיות לאספקת שירותי הסעה מיוחדים.

לכל אחת מהדרכים הללו יש מאפיינים שכדאי להכיר.

הפתרון האינדיבידואלי

רכישה של רכב תוך ביצוע התאמות אישיות הוא ככל הנראה הדרך הטובה ביותר לניידות עבור האדם הנכה. אמנם לא מדובר על פתרון שמתאים לכולם, שכן יש צורך ברישיון נהיגה, אבל פעמים רבות בהחלט לא מדובר על משוכה שלא ניתן לעבור. מכיוון שההתאמות שניתן לבצע הן רבות ומגוונות, גם אנשים שנחשבים לנכים קשים יכולים להתנייד בקלות ובנוחות שלא היו כמותן בעבר.

בין האמצעים הקיימים כיום נזכיר:

  • מעלונים מגוונים, הפועלים בצורות ובאופנים שונים מבחינה טכנית. קיומם של מעלונים שונים מאפשר התקנה שלהם בסוגים שונים של רכבים, לעיתים מתחת לרצפה ולעיתים מעליה.
  • מערכות ישיבה מותאמות אישית – בין היתר מדובר על התאמה אישית של מושבים מיוחדים או לחילופין – התאמה לצורך נהיגה מתוך כיסא הגלגלים עצמו. חלק ממערכות הישיבה מאפשרות תנועה לכל הכיוונים, סיבוב או הורדה, ובכך מקלים על הכניסה והיציאה מהרכב במידה ניכרת.
  • התאמת מערכות שונות –שינויים בהגה ו/או הרכבת תפוח הגה, הרכבת הגה מבוסס חשמל, יצירת שיפורים והתאמות בדוושות גז וברקס, התקנת ג'ויסטיק לשליטה איכותית וקלה ברכב ועוד.
  • ביצוע שיפורים והתאמות לכלי רכב מגוונים – פרטיים ומסחריים, קטנים וגדולים.

הפתרון הציבורי

במקביל לנסיעה ברכב פרטי מותאם היטב, פתרונות התעבורה לנכים כוללים גם אמצעים ציבוריים. בין היתר מדובר על חברות ציבוריות שמפעילות בהתאם לחוק קווים מונגשים של אוטובוסים, מוניות בעלות סידורי הסעה מיוחדים, קרונות מותאמים ברכבות וכן חברות הסעה נוספות שמחזיקות גם כלי רכב ייעודיים לילדים ולמבוגרים.

ראוי לקחת בחשבון שכאשר מדובר על נסיעה בתחבורה ציבורית, המצב כיום רחוק משלמות. לא תמיד הזמינות של אמצעי התחבורה טובה דייה ולא תמיד ישנה מודעות מספקת של הנהג לצרכיו של הנוסע המוגבל בגופו. לכן, אין פלא שאחוז הנכים המשתמשים בשירותי התחבורה הציבורית בישראל עדיין נמוך. 

מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s