זכויות הנכים בישראל – שנת 2014

נכים במדינת ישראל זכאים למגוון גדול של זכויות והטבות, המעוגנות בחוק שוויון הזדמנויות לאנשים עם מוגבלויות משנת 1998. חוק זה נועד לצמצם את הפער הקיים בין בעלי מוגבלויות ונכים לכלל האוכלוסייה, באמצעות חובות של מוסדות הממשל כלפיהם. יש לדעת כי זכויות הנכים מתעדכנות ומשתנות בכל עת לטובה אך גם לרעה, וחשוב להכיר את השינויים הללו ולהבין את משמעותם. מידע נוסף אודות זכויות הנכים ניתן לברר במוסדות ממשלתיים רלוונטיים, בעמותות הפועלת למען נכים, וכן בחברות כמו א.צ.מ הפועלת בתחום התאמת רכבי נכים.

רפורמה בהעסקת עובדים זרים לסיעוד

באישורו של  שר הפנים יוצאת השנה לדרך רפורמה עבור העסקת עובדים זרים בענף הסיעוד. רפורמה זו מאשרת העסקת אלפי עובדי סיעוד זרים שאשרת שהייתם פגה במהלך תקופת עבודתם עם חולים, נכים או קשישים סיעודיים. יש לציין כי אישור זה תקף עד לתום תקופת ההעסקה של העובד הזר.

תיקון חוק דמי מחלה בגין ילד בעל מוגבלויות

לאחרונה פרסמה הכנסת תיקון לחוק דמי מחלה בגין היעדרות הנובעת ממחלת ילד. תיקון זה נוגע לגובה דמי המחלה שיש לשלם לעובד בגין היעדרות עקב ילד חולה בעל מוגבלויות. ואולם, יש לציין כי תיקון זה תקף עבור הורה לילד בעל מוגבלויות העובד רק במשרה חלקית.

 

הצעת חוק לשינוי זכאות הסיוע לנכי צה"ל

בשנה הנוכחית הוגשה הצעת חוק שנועדה לקבוע את אמות המידה למתן סיוע שיקומי עבור נכי צה"ל. הצעה זו נשענת על המלצות של ועדה מיוחדת שדנה גם בהסדרים שיסופקו עבור נכים שלא יהיו זכאים לשיקום. עד היום הכרה כנכה צה"ל דרשה הוכחת קשר נסיבתי בין הפגיעה לשירות הצבאי. לארח שהוכר קשר זה היה גם צורך לעבור מבחן של תנאים ייחודים עבור שירות צבאי, כדוגמת אימונים קרביים או שירות מבצעי. לטענת חברי הוועדה, מרבית נכי וחללי צה"ל זוכים לסיוע למרות שלא קיים קשר לייחודו של השירות. לכן דרשה הוועדה כי הכרה בנכה צה"ל תוחל רק על פגיעות שנוצרו עקב פעילות צבאית או ביטחונית מובהקת, שאינה קשורה לחיי האזרחות. כך לדוגמא, אנשים שחלו במחלה במהלך שירותם, גם אם הם משרתי קבע, לא יוכרו על פי המלצות הוועדה כנכי צה"ל הזכאים לקבל סיוע שיקומי. כמובן שלהצעת החוק קמו מתנגדים רבים, מכיוון שהיא תרע את תנאיהם של נכי צה"ל ותפחית מתחושת הביטחון והערכיות בממסד הצבאי.

 

שלילת קצבת נכה צה"ל עקב התנהגות לא נאותה

 

בעקבות מקרי אלימות שחוו עובדי אגף השיקום במשרד הביטחון, הוחל נוהל פנימי הקובע כי במידה ונכה צה"ל ירים את קולו או ינהג באלימות על אחד מעובדי האגף, לא יותר לו להגיע למשרדי האגף לתקופה של מספר חודשים. במקרים קיצוניים אף תישלל ממנו קצבת הנכות. נוהל זה עורר התנגדות רבה בקרב ציבור הנכים שפנו לבג"ץ במטרה לבטלו.

מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s