חניית נכים – להגביר את העונשים

כבר בשנת 2001 קבע מבקר המדינה כי נהגים רבים שמחנים את הרכב שלהם במקומות חניה שמסומנים לפי החוק כמקומות חניה ששמורים עבור נכים לא זוכים לעונשים המגיעים להם כשבמקרים רבים לא מוטל עליהם כל עונש ובמקרים אחרים מוטלים עליהם קנסות כספיים קלים בלבד. ברוב המקרים המשטרה או הרשות המקומית לא טורחות להרחיק את הרכב או לגרור אותו. למרות שלפי החוק הישראלי ניתן בהחלט להרחיק את הרכב החונה שלא על פי החוק ולגרור אותו, הרי שעדיין שיקול הדעת ניתן לרשות המקומית ובעקבות כך ברוב המוחלט של המקרים מתייחסים לעבירות אלו בקלות ראש של ממש.

החדשות הטובות הן שבחודש יולי של שנת 2013 הוגשה ליושב ראש הכנסת הצעת חוק לתיקון פקודת התעבורה על מנת להחמיר את הענישה ועל מנת שכל הרשויות יישרו קו בנושא זה. הצעת החוק הוגשה מתוך הכרה במידת החומרה של העבירה ובהשלכה שלה על ציבור הנכים ועל זכויות הנכים  בישראל.

התנודתיות באכיפת החוק לאורך השנים

היינו שמחים לכתוב לכם שבמדינת ישראל שאחוז הנכים בה הוא מהגבוהים בעולם המגמה השולטת היא התחזקות האכיפה בכל הקשור לעבירות שמהותן חנייה בחניות שמיועדות עבור ציבור הנכים אך המציאות רחוקה מכך שנות אור. למעשה לא רק שלא חלה התקדמות רבה בתחום זה אלא שבמקרים מסוימים אנחנו עדים לתופעה של פיחות במעמד הנכים בתחום החנייה.

כך למשל בחודש אפריל של שנת 2014 התפרסמה ידיעה לפיה לאחר תקופת ניסיון שבה פעל רכב פיקוח מיוחד שמטרתו הייתה איתור של עברייני חנייה בטבריה שחנו במקומות השמורים לציבור הנכים, הוחלט על הפסקת פעילותו של הרכב. הרכב החכם שהיה מצויד במערכת ממוחשבת להנפקת דו"חות הפיק מדי יום כשישים דו"חות שביניהם דו"חות שניתנו עבור חניה באדום לבן ובחניות נכים. עם זאת, לאחר תלונות רבות שהגיעו מצד התושבים, הוחלט על השבתת הרכב. הרכב, שחילק דו"חות בגובה של אלף ₪ לעבריינים שחנו בחניית נכים הפסיק את פעילותו בעקבות סערה ציבורית של ממש שהתעוררה בעיר טבריה אך נכון לכתיבת שורות אלה רכבים דומים ממשיכים בפעילותם בערים אחרות כמו למשל בראשון ציון.

הקנס הנוכחי

כיום הקנס שניתן לעברייני החניה הוא אלף שקלים חדשים. מדובר על הקנס המקסימאלי המותר במסגרת החוק אך ישנם רבים שמאמינים כי לא מדובר בקנס גבוה מספיק. הסיבה לכך נעוצה בעובדה שנהגים רבים מקלים ראש בחומרת העבירה. במקרים מסוימים מדובר על נהגים שטוענים כי החנו את רכבם לכמה דקות בלבד ובמקרים אחרים מדובר על נהגים שמזייפים תווי חנייה לנכים על מנת ליהנות מהפריבילגיות השמורות לציבור הנכים.

אנחנו פונים בזאת לנהגי ישראל בקריאה נרגשת להפסיק להתעלם מהחוק בנושא. החניות השמורות לנכים צריכות להישאר ברשותם הבלעדית. עבור נכים רבים החניות המסומנות עבורם מהוות את האפשרות היחידה שלהם להגיע למקום העבודה, לערוך את הקניות שלהם, לצאת לבלות או אפילו לצאת לטיול עם המשפחה. אל תשללו מהם את הזכות הבסיסית המגיעה להם.

מודעות פרסומת

תגובה אחת

  1. צודקים ב110 אחוז לא יכול להיות שאנשים שלא צריכים חונים ומקשים על מי שכן צריך.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s