איבזור רכבים לנכים

על מנת שאנשים נכים ובעלי מוגבלויות יוכלו לתפקד באופן נאות ולהשתלב בחברה מבחינה תעסוקתית, חברתית ואישית, הם נדרשים לאמצעי נגישות שונים. אחד מאמצעים חשובים אלו הינו איבזור רכבים לנכים, המאפשר להם לנהוג או לנסוע ברכבים מותאמים וכך להגיע למחוז חפצם.

איבזור רכבים מותאם אישית

יש להבין כי רכבים לנכים נדרשים לאבזור שונה מאדם אדם. אמנם חלק מהציוד לרכבים מתאים לקהל נרחב של נכים, אך במרבית המקרים יש צורך לתכנן, להתאים ולהתקין את האבזורים בהתאמה אישית. זאת מאחר שסוג המוגבלות, מידת הנכות ומצבו הבריאותי והאישי של כל נכה אינם אחידים. למען מטרה זו קיימת בארץ ועדה מיוחדת של המכון הרפואי לבטיחות מטעם משרד החינוך, המרכיבה מפרט אזור אישי לכל מוגבלות. יישום מסקנות הוועדה מבוצע בעזרת חברות מיוחדות המתמחות בהתאמת אבזורי רכב לנכים, ומעסיקות צוותי טכנאים, מהנדסים ואנשי מקצוע נוספים. חברות אלו מקשיבות לצרכי הנכה ובני משפחתו ומספקות להם מענה באמצעים ואבזרים שונים כמתואר בדוגמאות הבאות.
.

פתרונות אבזור לנהג רכב בעל מוגבלות

רבים מקרב ציבור הנכים ובעלי המוגבלויות מסוגלים בהחלט לנהוג ברכב פרטי המותאם לצרכיהם. התאמות אלו עשויות להיות בין היתר תפוח הגה על גלגל ההגה שמקל את פעולת הסיבוב באופן יעיל ובטוח. כמו כן, תפוחי הגה מוצעים בשילוב עם מערכות אלחוטיות מתקדמות המקנות שליטה בפונקציות אחרות של הרכב כמו אורות, איתות, מגבים וצופר הרכב. בנוסף, נכים המרותקים לכיסא גלגלים יכולים לנהוג באופן עצמאי ברכבים מסחריים מותאמים, כמו רכבי ואן. הנהג מועלה לעמדתו בעזרת מערכת שליטה מרחוק המפעילה מעלון, בעוד שרצפת רכב מונמכת מסייעת בכניסה ויציאה ממנו. מעבר לכך, קיימות בשוק מגוון מערכות נהיגה אלקטרוניות המספקות פתרונות מתקדמים לנהיגת נכים. מדובר בפתרונות כדוגמת הגה חשמלי, בלם חנייה חשמלי, בלם ומאיץ חשמליים, ולוח שליטה אלקטרוני עבור פונקציות הרכב השונות. כמו כן קיים סורק הילוכים חשמלי המפעיל את ההילוכים על ידי לחיצה על כפתור, וידית גו'יסטיק השולטת במכשיר אחד על הפעלת ההגה, הבלמים והמאיץ של הרכב.

פתרונות אבזור להסעת נכים

פתרונות אבזור להסעת נכים מוצעים עבור רכבים פרטיים והסעות ברכבים ציבוריים. פתרונות אלו כוללים בין היתר מעלון לרכב מסחרי, חגורות בטיחות לעיגון כיסא גלגלים, הנמכת רצפת רכב מסחרי ומושבים נשלפים ומסתובבים. יש לציין כי רכב ציבורי להסעת נכים, בין אם מדובר במיניבוס או מונית, נדרש לצורך מטרה זו לאישורים מיוחדים מטעם משרד התחבורה.

מימון אבזור רכב נכים

חשוב לדעת כי על פי הסכם הניידות, הביטוח הלאומי באמצעות משרד האוצר מספק לציבור הנכים המוגבלים בניידותם קשת רחבה של סיועים והטבות, אשר נועדו לאפשר פיתוח חיים עצמאיים והשתלבות בקהילה. הטבות אלו מסופקות הן לנכים בעלי רכב והן לכאלו שאינם בעלים. על מנת להיות זכאים להטבות יש ראשית להתייצב בפני ועדות רפואיות שונות של משרד הבריאות, הקובעות את מידת מוגבלות הניידות והיותה זמנית או לצמיתות, כשעם אישורי הוועדות יש להגיש בקשת זכאות לביטוח הלאומי.

מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s