מידע אודות קצבת נכות מביטוח לאומי חלק א'

על פי הביטוח הלאומי, נכות מוגדרת כמגבלה פיזית, נפשית או שכלית בגין תאונה, מום מלידה או מחלה. לצורך קבלת קצבה זו על הביטוח הלאומי להכיר בכם כנכים, לאחר שעמדתם במספר תנאים מוגדרים וביצעתם את ההליכים הנדרשים. על מנת ליהנות מהכספים המגיעים לכם כחוק חשוב להכיר את התנאים ואת הליכי הגשת התביעה מול המל"ל.

זכאות לקבלת קצבת נכות

קצבת נכות מביטוח לאומי ניתנת לאנשים שהוכרו כסובלים מנכויות, ושהינם תושבי מדינת ישראל בני 18 ומעלה שטרם הגיעו לגיל פרישה לגמלאות. בנוסף, קצבה זו ניתנת למי שבשל נכותם נמנעת מהם היכולת בפועל לעבוד במקצועם או בכל תחום אחר. עוד יש לציין כי קצבת נכות ניתנת למי שכושר עבודתו כעצמאי או שכיר צומצם בבבת אחת או בהדרגה לפחות ב- 50%, ומשכורתו הינה מתחת לשכר הממוצע במשק באחוזים המשתנים בהתאם לסוג הלקות. כיום עומדות ההגדרות על 45% מתחת לשכר הממוצע במשק עבור הסובלים מנכות שאינה חמורה וזכאים לקבל קצבה לתקופה קצרה יחסית. זאת לעומת הסובלים מלקות חמורה וזכאים לקבל קצבת נכות לתקופה ממושכת, אם משכורתם אינה יותר מ- 60% מהשכר הממוצע במשק. חשוב להדגיש כי גם עקרות בית זכאיות לקבל קצבת נכות אם ב- 4 השנים הקודמות להגשת התביעה עבדו רצוף 12 חודשים, או 24 חודשים לא רצופים. כמו כן, קטינים שהוכרו כקטינים עובדים בסמוך לגרימת הליקוי זכאים לקבל קצבת נכות.

הגשת תביעת נכות לביטוח לאומי

התביעה לקבלת קצבת נכות מבוצעת לאחר שעברו 90 ימים ממועד אי כשירות התובע להשתכר, וזאת על ידי התובע עצמו. אם התובע אינו כשיר להגשת התביעה היא תבוצע על ידי מי שמייצגו, בין אם בני משפחתו, עובד סוציאלי או אפוטרופוס. את התביעה ניתן להגיש בכל סניף ביטוח לאומי הקרוב לאזור מגוריכם. לשם כך יש למלא טופס מיוחד לתביעת קצבת נכות בצירוף הצהרה ומסמכים נוספים, לשולחם בפקס או דואר, או להגישם בסניף הקרוב של ביטוח לאומי לידי למחלקת ביטוח וגבייה. המסמכים הנוספים שיש לצרף לטופס התביעה מעידים על זכאות לקבלת קצבה, וביניהם מסמכים ואישורים רפואיים, אישורי עבודה ותלושי שכר. חשוב לציין כי הגשת תביעה לביטוח לאומי אינה מונעת תביעה של חברות ביטוח פרטיות.
הליך הטיפול בתביעה בביטוח הלאומי

התביעה שמוגשת אל המוסד ביטוח לאומי נבדקת על ידי רופא של המל"ל, וכן על ידי פקיד תביעות שמאשר את המשך הטיפול בתביעה או מחליט על דחייתה. לאחר מכן ייתכן כי התובע יוזמן לעמוד בפני ועדה רפואית שתקבע האם הוא מוכר כנכה, באיזו דרגה ולאיזה קבוצת סיווג הוא משתייך. כמו כן, ייתכן כי התובע יוזמן לפגישה עם פקיד שיקום. בסיום הליכים אלו יקבע פקיד התביעות את הזכאות לקבלת נכות. יש לציין כי במידת הצורך ניתן לערער על החלטות המוסד לביטוח לאומי בגין אישור קצבת נכות או חומרתה. עוד חשוב לדעת כי לסובלים מלקות חמורה מוצע מסלול מקוצר ומהיר האורך כ- 30 ימים. בכל מקרה, קצבת הנכות תיכנס לחשבון הבנק עד 90 ימים ממועד קביעת הנכות ודרגת אי הכשירות על יד הביטוח הלאומי.

מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s