התחלות חדשות

מדינת ישראל ניצבת בפני בחירות חדשות העומדות להשפיע על חיינו. הבחירות המוקדמות הפתיעו רבים וניתן לראות כיצד הפוליטיקאים אחוזי תזזית ושינויים רבים מתרחשים מול עיננו כמו איחוד בין מפלגות שונות, נטישת חברי כנסת ושרים את החיים הפוליטיים ועוד. חשוב לזכור כי אחד התפקידים החשובים עמם תאלץ הממשלה החדשה להתמודד מיד עם תחילת כהונתה הוא נושא התקציב לשנת 2015. כרגע, כל התקציבים מוקפאים ויש לכך השפעה על הפעילות הפרלמנטרית ועל ארגונים רבים, עמותות, מוסדות ציבור וכמובן שאין תהליכי חקיקה חדשים. זה בדיוק הזמן לחשוב ולתכנן קדימה, ליצור קבוצות לחץ חדשות ואפקטיביות על מנת למנף את הזכויות לבעלי הנכות, להגדיל קצבאות ולהקל על בעלי הנכות בארץ.

רוח חדשה נושבת בכנסת

בשנים האחרונות ניתן לראות שינוי מבורך בקרב חברי הכנסת שמעלים הצעות חוק חדשות הנוגעות לציבור הנכים בארץ. יש לציין כי במהלך צוק איתן נפצעו מאות חיילים ואזרחים ורבים הצטרפו למעגל הרחב של מי שהפכו לנכים. כמו כן, תאונות הדרכים בארץ מוסיפות אף הן לגידול משמעותי של מספר הנכים בארץ ולכן ניתן לראות לחץ הולך וגדל מצד העמותות המייצגות את ציבור הנכים על חברי הכנסת ומשרדי הממשלה השונים. הבחירות הקרובות מאפשרות לציבור הנכים לעמוד על שלו ולהשיג תנאים ותקציבים טובים וגדולים יותר.

שינויים בשנת 2014

שנת 2014 זכורה לציבור הנכים כשנה בה חלו שינויים רבים כמו שיפור בהנגשת בתי ספר ומוסדות, תיקון בחוק דמי המחלה, רפורמה בתחום העסקת עובדים זרים ושורת הקלות לציבור הנכים ולמשפחות המגדלות ילדים בעלי מוגבלויות. כמו כן, מן הראוי להזכיר את החוק המשופר למקבלי קצבת נכות ליוצאים לעבודה (חוק לרון), חוק חשוב שמאפשר לנכים ליהנות משורת ההטבות המגיעה לנכים בתחומים רבים, לרבות הנחה בארנונה, השתתפות בשכר דירה, הנחות בתחבורה הציבורית ועוד. בנוסף, חוק הנגשת אתרי האינטרנט מאפשר לבעלי המוגבלויות לגלוש באינטרנט להנאתם, לצרכי עבודה ולאיתור מידע. חוק הנגשת אתרי האינטרנט הגיע לאחר מאמצים רבים מצד ארגונים וקבוצות אינטרס שונות ולמעשה מיישר קו עם המדינות המתקדמות בעולם. בגלל הבחירות המוקדמות הרי הפעילות הפרלמנטרית נפסקת ולכן ניתן לנצל את הזמן בו הפוליטיקאים מנסים לגייס קולות לטובת קידום האינטרסים של ציבור הנכים וליצור התחלות חדשות ומבורכות לשנת 2015.

עיכוב תקציבים

חשוב לדעת כי משרד האוצר מחליט על דעת עצמו לא פעם לעכב תקציבים ולבלום מהלכים חשובים ונדרשים לציבור הנכים ובעלי המוגבלויות בארץ. כך לדוגמה התברר בחודש יולי האחרון כי משרד האוצר מעכב העברת תקציבים לרשויות המקומיות, תקציבים שנועדו להנגיש מוסדות שונים לנכים. משרד האוצר התנה את העברת התקציבים לנגישות בסקר צרכי נגישות, מהלך שיעכב עוד זמן רב את הנגשת המוסדות והשטחים בעלי המוגבלויות ולמעשה פוגע בזכויות של אוכלוסייה רחבה בקרב הציבור הישראלי. הבחירות הקרובות מאפשרות לציבור הנכים לקדם את האינטרסים שלהם, לקדם הליכי חקיקה שנבלמו בכנסת הקודמת, לדאוג להעברת תקציבים מיד עם הקמת הממשלה לנגישות, למוסדות המייצגים נכים ובעלי מוגבלויות, להגדיל תקציבים לעמותות לנכים ולשפר את חייהם המורכבים גם כך. יש לנצל את הבחירות הקרובות כדי ליצור התחלות חדשות עבור אוכלוסייה ההולכת וגדלה בארץ מדי שנה, ולאפשר לה להשתלב בקלות בשוק התעסוקה תוך שוויון מלא.

מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s